A.S. - absolventka našej školy

Som absolventkou bilingválneho gymnázia z roku 2018. Momentálne už viac ako dva roky pracujem v zahraničí ako palubný sprievodca- letuška. Počas mojich posledných mesiacov štúdia som skúmala možnosti ako implikovať všetko čo som sa na SBG naučila, rozhodovala som sa medzi štúdiom na vysokej škole a prácou. Ak ste niekedy počuli poznámku, že po skončení gymnázia musíte ísť na vysokú školu lebo inak nemáte uplatnenie, je to omyl. Gymnázium mi rozšírilo obzory, počas školských výletov do zahraničia som sa zamilovala do cestovania a vysokou úrovňou na akej bol cudzí jazyk- angličtina mi škola otvorila dvere do sveta a to doslovne. Moja práca letušky zahŕňa komunikáciu v cudzích jazykoch na každodennej báze. Tak isto celý môj výcvik som absolvovala v angličtine čo by bez dobrých základov jazyka aké som mala práve zo SBG nebolo možné. Svoj výcvik som absolvovala v Taliansku a už dva roky bývam v Poľsku, kde mám svoju základňu. Ani po opustení školských lavíc som sa neprestala učiť a k angličtine a ruštine, ktoré som mala počas štúdia som pridala aj poľštinu.

L.B. - absolventka našej školy

Táto škola mi zmenila život. Ako hlavnú pridanú hodnotu SBG vnímam, že je to pomerne malá škola. Spočiatku to môže vyvolávať obavy, ale opak je pravdou. Tým, že kolektív je menší a uzavretejší, bolo možné sa zameriavať na individualitu jednotlivca. Profesori sa mohli každému osobitne venovať, potiahnuť každého v tom, kde mal nedostatky, podporovať iných v tom, v čom vynikali, takže sme všetci vedomostne boli na jednej úrovni a zároveň sme mali možnosť každý sa rozvíjať a vynikať v inej oblasti, ktorá nás bavila.

Pre mňa osobne znamenala táto škola významný medzník v mojom živote. Vďaka štúdiu na SBG som sa rozhodla študovať ďalej politické vedy, medzinárodné vzťahy a diplomaciu, v čom som sa našla. Zdatnosť v anglickom jazyku mi hneď v prvom ročníku otvorila dvere na stážach a pri komunikácii s veľvyslancami, kde by mi určite nestačila len klasická stredoškolská angličtina, ale práve anglický jazyk na odbornej úrovni, ktorý som sa na SBG naučila mi poslúžil ako výhoda.

Škola ponúka okrem širokej škály bežných predmetov, aj predmety právo a ekonómia, čo využívam pri ďalšom štúdiu aj ja, ale aj moja spolužiačka, ktorá sa rozhodla po škole hneď začať podnikať. Ostatní spolužiaci sa vydali na rôzne vysoké školy so zameraniami od manažmentu, cez biológiu, až po pedagogiku alebo psychológiu. Vďaka výbornej jazykovej vybavenosti, ktorú sme na strednej škole nadobudli, sme boli pripravení ísť študovať alebo pracovať aj do zahraničia, čo niektorí z mojej triedy využili.

Rôznymi školskými aktivitami sme sa naučili pracovať v malých kolektívoch, čo je v praxi veľmi dôležité a teraz akoby som našla, ale pracovali sme aj v rámci kolektívu celej školy, kde sme sa naučili brať do úvahy aj rozdielové determinanty, ako napríklad vek.

N.M. - absolventka našej školy

Na SBG som podala prihlášku z ôsmeho ročníka. Primárnym dôvodom môjho výberu bol fakt, že som mala rada angličtinu a chcela som sa v nej zlepšiť. Škola splnila moje očakávania, ba dokonca, v mnohom ma aj príjemne prekvapila.

Oceňujem určite vzťahy nielen medzi študentmi navzájom, ale aj vzťahy medzi vyučujúcimi a študentmi. Tým, že ich je na škole a v triedach menej, prístup je individuálnejší, veľmi priateľský. Veľmi kladne hodnotím aj „projekt“ Basic camp, ktorý slúži na to, aby sa nováčikovia, prváčikovia navzájom spoznali na týždennom pobyte.

Štúdium pre mňa nebolo vôbec náročné. Samozrejme, nie je jednoduché učiť sa v cudzom jazyku, ale vďaka prístupu a pomoci vyučujúcich sa to dá hravo zvládnuť.

V štúdiu angličtiny pokračujem aj na vysokej škole. Som študentkou tretieho ročníka na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrice a študujem učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry. Dovolím si povedať, že SBG ma na mnou zvolenú vysokú školu pripravilo veľmi dobre. V rámci angličtiny na UMB máme predmety ako napríklad anglická a americká literatúra. Podobný predmet sme mali aj na SBG, a teda väčšinu z diel povinnej literatúry som už mala prečítané a vedela som, aspoň približne, znaky daného literárneho obdobia.

Výučba niektorých predmetov na UMB prebieha v anglickom jazyku. Na rozdiel od ostatných spolužiakov, pre mňa to nebol šok, lebo ja som na výučbu v anglickom jazyku bola zvyknutá.