Učebný plán

Učebný plán - odbor 7902J 74 gymnázium, bilingválne štúdium

POVINNÁ ČASŤ UČEBNÉHO PLÁNU (jazyk: A - určený, alebo slovenský jazyk; B - bilingválne vzdelávanie)

Súkromné bilingválne gymnázium, Bystrická cesta 174/5, Ružomberok

Kód a názov  ŠVP

Štátny vzdelávací program pre gymnáziá

Kód a názov študijného odboru

7902 J 74 - gymnázium, bilingválne štúdium

Stupeň vzdelania

úplné stredné všeobecné vzdelanie – ISCED 3A

Dĺžka štúdia

5 rokov

Forma štúdia

Denná

Vyučovací jazyk

slovenský jazyk a anglický jazyk

Kategórie, vzdelávacie oblasti a názvy vyučovacích predmetov

Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku

1.

2.

3.

4.

5.

Spolu

POVINNÉ PREDMETY

Jazyk a komunikácia

Slovenský jazyk a literatúra

Anglický jazyk

Anglická gramatika

Nemecký / Ruský jazyk

Anglická konverzácia

Britská a Americká literatúra

Teória poznávania

Matematika a práca s informáciami

Človek a príroda

Fyzika

Chémia

Biológia

Človek a spoločnosť

Dejepis

Geografia

Občianska náuka

Aplikovaná ekonómia

Právo

Umenie a kultúra

Človek a hodnoty

Etická / Náboženská výchova

Zdravie a pohyb

Telesná a športová výchova

VOLITEĽNÉ PREDMETY

Odborný jazykový seminár

Cvičenia a seminár z matematiky

Cvičenia a seminár z informatiky

Cvičenia a seminár z fyziky

Cvičenia a seminár z chémie

Cvičenia a seminár z biológie

Cvičenia a seminár z dejepisu

Cvičenia a seminár z geografie

Cvičenia a seminár z občianskej náuky

Cvičenia a seminár z ekonomiky

Cvičenia a seminár z práva

Celkom za štúdium

Účelové kurzy

Účelové cvičenie

2Dx6H

Kurz na ochranu života a zdravia

3Dx6H

Kurz pohybových aktivít v prírode

5Dx7H

Poznámky školy k učebnému plánu:

1. Žiak si volí prvom ročníku štúdia jednu vyučovaciu hodinu medzi etickou a náboženskou výchovou. Rovnako aj v druhom ročníku štúdia.
    2. Žiak si volí prednostne nemecký jazyk, ale v prípade, že sa počet uchádzačov o iný jazyk zvýši na 8, môže byť vyučovaný aj ruský jazyk.
    3. Z  voliteľných predmetov si žiak volí v treťom ročníku pre štvrtý ročník štúdia dva predmety (2x4h) a vo štvrtom ročníku si volí pre piaty ročník štúdia dva povinne voliteľné predmety (2x4h), pričom seminár si môže zvoliť, len po absolvovaní vstupného testu, ak ho vyučujúci určí vzhľadom na obsah učiva predtým nadväzujúcich predmetov.
    4. Žiak si má zvoliť spomedzi voliteľných predmetov tak, aby spolu vo štvrtom a piatom ročníku mal aspoň 12 vyučovacích hodín voliteľných predmetov vyučovaných bilingválne.
    5. Povinne voliteľné predmety sa spravidla vyučujú v dvojhodinových blokoch a v jednej samostatnej vyučovacej hodiny, rovnako  vo štvrtom aj piatom ročníku štúdia.
    6. Účelové cvičenia sa organizujú pre žiakov prvého a druhého ročníka štúdia, vždy jeden deň v každom polroku v trvaní najmenej 6 vyučovacích hodín. Pričom na každých 15 žiakov je potrebný jeden dozerajúci vyučujúci.
    7. Kurz pohybových aktivít sa organizuje vo forme lyžiarskeho kurzu pre žiakov prvého a druhého ročníka spravidla vo februári, vždy v trvaní 5 bežných vyučovacích dní, v trvaní najmenej 6 vyučovacích hodín v jednom dni. Pričom na každých 15 žiakov je potrebný jeden dozerajúci vyučujúci Pričom na každých 15 žiakov je potrebný jeden inštruktor.
    8. Kurz na ochranu života a zdravia sa organizuje pre žiakov tretieho ročníka štúdia, vždy tri súvislé dni v druhom polroku v trvaní najmenej 6 vyučovacích hodín v jednom dni.
    9. Učebné osnovy predmetov Slovenský jazyk a literatúra, Nemecký a Ruský jazyk (úroveň B1), Dejepis, Matematika, Informatika, Chémia, Biológia, Dejepis, Geografia, Umenie a kultúra, Etická a náboženská výchova, Telesná a športová výchova sú totožné so vzdelávacím štandardom ŠVP pre tieto predmety.
    10. Učebné osnovy predmetov Britská a Americká literatúra, Teória poznávania, Fyzika, Občianska náuka, Ekonomika, Právo sú vytvorené, doplnené a upravené v zmysle vzdelávacích štandardov ŠVP do učebných osnov ŠkVP s použitím disponibilných hodín.
    11. Predmet (druhý vyučovací jazyk – anglický jazyk) ŠVP, je rozšírený o 12 disponibilných hodín, pre účely rozsiahleho prehĺbenia produktívnej komunikačnej kompetencie, ústneho prejavu a prehĺbenie gramatickej kompetencie jazyka. Predpísaný predmet bol preto kompetenčne rozdelený na tri samostatné predmety „Anglický jazyk, Anglická gramatika, Anglická konverzácia“, ktoré spoločne tvoria rozšírený a prehĺbený vzdelávací štandard ŠVP.
    12. Laboratórna časť predmetu Biológia, sa vyučuje podľa harmonogramu v spolupráci s externým laboratóriom Katolíckej univerzity v Ružomberku.
    13. V prvom celom vyučovacom týždni sa pre žiakov prvého ročníka organizuje zážitková forma vyučovania mimo školy s názvom „BasicCamp“.
    14. Voliteľné predmety štvrtého a piateho ročníka sa môžu vyučovať zážitkovou formou mimo priestorov školy.
    15. Konzultačné hodiny v trvaní 60 minút za týždeň, si jednotliví vyučujúci určujú po svojej poslednej vyučovacej hodine najneskôr však o 14:00.
    16. Žiak je povinný predložiť návrh na oslobodenie od TSV triednemu učiteľovi najneskôr v prvom vyučovacom týždni školského roka, prípadne bezodkladne, ak takáto situácia nastane počas školského roka.
    17. Žiak má právo byť na začiatku školského roka oboznámený s výkonovým štandardom predmetu a tiež so spôsobom hodnotenia klasifikácie predmetu, príslušným vyučujúcim.
    18. Triednická hodina sa organizuje spravidla jedenkrát za dva týždne, podľa plánu práce triedneho učiteľa, po skončení vyučovania triedy podľa rozvrhu hodín. Triednickú hodinu môže učiteľ zorganizovať mimoriadne aj počas vyučovania, po súhlase riaditeľa školy.

• SÚKROMNÉ BILINGVÁLNE GYMNÁZIUM
      Bystrická cesta 174/5, 034 01 Ružomberok