Práva a povinnosti zákonných zástupcov

9.1. Práva zákonných zástupcov - rodičov:

1. Získavať na triednych aktívoch a informačných pohovoroch informácie o prospechu a správaní žiaka.

2. Sledovať vývin orientácie školy a vyjadrovať svoj názor.

3. Mať prístup k dokumentom vydaným školou, ktoré sa priamo alebo nepriamo dotýkajú jeho dieťaťa.

4. Zúčastniť sa na vyučovaní po predchádzajúcom dohovore.

5. Vo vopred dohodnutom termíne požiadať o rozhovor vyučujúceho a vedenie školy.

6. Na vzdelávanie svojho dieťaťa bez diskriminácie.

7. Požiadať o komisionálne preskúšanie svojho dieťaťa, ak má pochybnosti o správnosti klasifikácie.

8. Poznať účel a spôsob využívania finančných prostriedkov a predmetov, ktoré daroval škole.

9.2. Povinnosti zákonných zástupcov - rodičov:

1. V stanovenom termíne uhradiť zápisné do konca júna príslušného roku. Všetci žiaci 1., 2. a 3. ročníka sú povinný zapísať sa na štúdium na ďalší školský rok najneskôr do 30.6. príslušného roku. Zapísať sa môžu len žiaci, ktorí majú uhradené zápisné za predchádzajúci rok a tiež všetky ostatné poplatky.

2. V plnom rozsahu dodržiavať podmienky zápisu.

3. Oboznámiť sa so školským poriadkom a viesť svoje dieťa k jeho dodržiavaniu. Prevziať zodpovednosť za škody spôsobené jeho dieťaťom na majetku školy a spolužiakov.

4. Načas ospravedlňovať neprítomnosť svojho dieťaťa v škole.

5. Informovať triedneho učiteľa o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa.

6. Zaujímať sa o prospech a správanie svojho dieťaťa. Nenarušovať vyučovací proces a súkromie pracovníkov školy.

9.3. Povinnosti zákonných zástupcov vo vzťahu k úhrade poplatku za vykonanie zápisu:

1. Poplatok za vykonanie zápisu – „zápisné“ je poplatok určený školou v zmysle §2 ods.2 písm.e) zákona č.597/2003 Z.z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, pričom jeho výšku určuje zriaďovateľ školy a riaditeľ školy ju oznamuje vyvesením na nástenke, prípadne na webstránke školy.

2. Zákonný zástupca každého žiaka, resp. žiak po dosiahnutí 18-teho roku veku, uhrádza poplatok za vykonanie zápisu do každého vyššieho ročníka, vrátane zápisu do ročníka, ak ho žiak opakuje.

3. Zápisné sa uhrádza za každého uchádzača o štúdium na škole v deň vykonania zápisu do prvého ročníka.

4. V prípade žiakov postupujúcich do vyššieho ročníka je potrebné uhradiť zápisné najneskôr do 30.júna školského roka, ktorý predchádza roku, na ktorý ma byť žiak zapísaný.

5. V prípade, že za žiaka toto zápisné nie je uhradené, bude škola takéto konanie považovať za nezáujem o ďalšie štúdium, resp. za dobrovoľné zanechanie štúdia na škole a to ku dňu splatnosti zápisného.

6. Zákonný zástupca, resp. žiak po dosiahnutí 18-teho roku veku, môže požiadať riaditeľa školy o odklad úhrady zápisného formou splátok, avšak len vo výnimočných prípadoch uvedených v tomto školskom poriadku.

7. Odklad úhrady zápisného môže riaditeľ školy povoliť len ak:

7.1. Žiak býva len s jedným rodičom ktorý je dlhodobo PN.

7.2. V rodine žiaka došlo k náhlemu úmrtiu jedného z rodičov.

7.3. Žiak býva len s jedným s rodičov a ktorý je zároveň nezamestnaný.

7.4. Žiakovi bolo uznané sociálne štipendium.

8. Ak riaditeľ školy dôvody odkladu uzná, uzatvorí s rodičom dohodu o splátkach zápisného, ktorá určuje úhradu jednej polovice predmetnej sumy ku dňu splatnosti zápisného v riadnom termíne a druhú polovicu k poslednému dňu školských prázdnin pred začiatkom školského vyučovania.

9. V prípade, že zápisné žiaka nie je uhradené v plnej výške v zmysle predchádzajúceho ustanovenia a nedošlo k novej dohode, škola bude považovať takéto konanie za nezáujem o štúdium.

10. Poplatok za vykonanie zápisu môže byť uhrádzaný aj vopred v splátkach, ktoré uzná zákonný zástupca alebo žiak po dosiahnutí 18-teho roku veku za vhodné. Avšak je potrebné, aby splátky vopred, dosiahli ku dňu úhrady zápisného pre ďalší školský rok stanovenú výšku. Pri úhrade zápisného vopred, nie je potrebný súhlas riaditeľa školy. Splátky sú spravidla mesačné (pravidelne 10 mesiacov po 1/10 cieľovej sumy), resp. štvrťročné (pravidelne každý nepárny mesiac po ¼ cieľovej sumy).